Kariera

Kochamy naszą pracę. Łączy nas przekonanie, że każde życie i zdrowie człowieka jest cenne. Dlatego pomagamy wszystkim ludziom, gdy znajdą się w potrzebie. Chronimy zdrowie i życie. To więcej, niż tylko praca. To służba.
Aktualności

Będzie mniej psychoterapeutów?

Rząd pracuje nad projektem noweli rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Środowisko psychiatrów i psychoterapeutów bardzo negatywnie ocenia kierunek prowadzonych prac obawiając się, że proponowane zmiany pogorszą dostępność pacjentów do terapii i sprawią, że terapia będzie droższa. Ośrodki szkolące terapeutów rocznie opuszcza obecnie ok. 1000 specjalistów, a minister zdrowia chce zmniejszyć ich liczbę do 100. Minister zdrowia ograniczy pacjentom dostęp do terapii i zniszczy dorobek myśli terapeutycznej rozwijanej w Polsce od ponad 30 lat. 

Chcąc zatrzymać trwające prace terapeuci napisali list otwarty do ministra Niedzielskiego. Swoje podpisy złożyło pod nim ponad 7 tys. polskich terapeutów. Projektowane rozporządzenie wskazuje, że specjalizacja z psychoterapii, zakończona państwowym egzaminem, będzie dostępna dla osób, które skończyły studia lekarskie albo magisterskie na kierunku pielęgniarstwa, psychologii, pedagogiki, socjologii lub resocjalizacji. Nie wiadomo, dlaczego projekt rozporządzenia nie uwzględnia już dopuszczenia do specjalizacji z psychoterapii ratowników medycznych czy fizjoterapeutów.

Równolegle, ministerstwo zdrowia opublikowało projekt zmian w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego. Opracowano w nich definicję psychoterapeuty oraz psychoterapii. Tym pierwszym ma być osoba, która spełnia łącznie warunki określone dla specjalisty posiadającego certyfikat psychoterapeuty, o których mowa w przepisach w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub osobę, która jest specjalistą psychoterapii dzieci i młodzieży. Psychoterapią jest, wedle projektowanych zmian, metoda leczenia zaburzeń psychicznych i somatycznych, wymagająca od pacjenta współpracy i zaangażowania oraz chęci i umiejętności nawiązania szczególnej relacji interpersonalnej z psychoterapeutą, mająca na celu usunięcie zaburzeń zdrowia przez zmianę sposobów przeżywania, poznawania i zachowania. W ocenie Polskiej Rady Psychoterapii, minister zdrowia poprzez nowe przepisy, zniszczy pracę i dorobek licznych podmiotów szkolących w psychoterapii. Dzisiaj szkolenia w zakresie psychoterapii są prowadzone w ośrodkach prywatnych, stowarzyszeniach, fundacjach o wieloletnich tradycjach i uczelniach. Po zmianie duża część tych kursów będzie musiała się zakończyć.