Zamawianie transportów 22 535 91 51

Czym jest Krajowe Centrum Operacyjne? – Wywiad z Marzeną Piekarską

Marzena Piekarska – Kierownik Krajowego Centrum Operacyjnego- jednego z kluczowych działów Falck Medycyny. Rozmowa o tym, jak ważną rolę pełnią dyspozytorzy medyczni w realizacji usług transportu medycznego.   

 

Krajowe Centrum Operacyjne- definicja powszechnie znana, jednakże czy każdy zdaje sobie sprawę, czym naprawdę jest oraz co należy do zadań Dyspozytora?

MP: Krajowe Centrum Operacyjne zostało powołane w celu koordynacji udzielania świadczeń w zakresie podpisanych przez Falck Medycyna umów, do których należy obsługa pacjentów mających wykupiony abonament indywidualny lub firmowy, pacjentów ubezpieczonych w NFZ znajdujących się na terenie Warszawy w trzech dzielnicach Bemowo, Śródmieście i Włochy w ramach NiŚOZ ( nocna i świąteczna opieka zdrowotna), innych usług komercyjnych (transporty, zabezpieczenia imprez) oraz najmłodszego ,,dziecka’’ – transportów międzyszpitalnych tzw. ZTM.

Skoro wiemy już czym zajmuje się KCO, może Pani opowiedzieć z jakimi zadaniami na co dzień muszą mierzyć się osoby zatrudnione na stanowisku Dyspozytora?

MP: Praca dyspozytora jest pracą wielozadaniową, wymagającą umiejętności słuchania oraz opanowania. Do zadań dyspozytora zaliczyć możemy:

 • przyjmowanie zgłoszeń, ustalanie priorytetów i niezwłoczne dysponowanie zespołów
 • współpracę ze szpitalami, pacjentami, firmami ubezpieczeniowymi, LPRem
 • uzupełnianie na bieżąco informacji ułatwiających prowadzenie dyżuru, zgodnie z procedurami i aktami prawnymi
 • zbieranie wywiadu, rozeznanie w sytuacji oraz decyzja co do formy pomocy najlepszej dla pacjenta
 • współpracę z zespołami wyjazdowymi
 • organizację transportów dalekich niejednokrotnie poza granice państwa komercyjnych i zleconych przez szpitale
 • organizację transportów lotniczych w asyście ratownika lub/i lekarza
 • Zapewnienie interwencji zespołu S do nagłego pogorszenia lub zagrożenia życia lub wizyt domowych.

Należy pamiętać, że nasi dyspozytorzy obsługują bardzo dużo różnorodnych zadań i ,,dowodzą’’ ogromną flotą karetek: 68 ambulansów ZTM w 12 województwach oraz ponad 40 karetek komercyjnych obsługujących poszczególne województwa.

Jakie według Pani osoby mogą pracować jako Dyspozytorzy? Czy preferowane są jakieś specjalne predyspozycje?

To zawód, który wymaga szczególnych predyspozycji: opanowania, delikatności, ale i stanowczości. Dyspozytorzy są na pierwszej linii udzielania pomocy co generuje ogromne obciążenia. Praca dyspozytora cechuje się dużą odpowiedzialnością zawodową i wiąże się z wysokim ryzykiem popełnienia błędu. Osoby pracujące na tym stanowisku muszą być odpowiedzialne, umieć pracować w zespole w warunkach ciągłego stresu oraz podejmować szybko samodzielne decyzje. Kultura osobista i empatia co cechy, które powinny być wpisane w ten zawód.

Nasi Pacjenci mogą liczyć na profesjonalną obsługę. W KCO pracują tylko osoby z wykształceniem medycznym, które doskonale współpracują z osobami zgłaszającymi: lekarzami i pielęgniarkami kiedy pacjent jest zabezpieczony w szpitalu oraz pacjentami i ich bliskimi jeśli wezwanie dotyczy zdarzeń pozaszpitalnych. Każdy dzwoniący zawsze może liczyć na pomoc i wsparcie dyspozytora.

Doświadczenie i wykształcenie osób zatrudnionych na stanowisku dyspozytora KCO jest gwarancją i bezpieczeństwem dla pacjentów objętych opieką Falck Medycyna.

Jakie aktualne technologie wykorzystywane są w codziennej pracy Dyspozytora?

MP: Podstawowym oraz jednym z dwóch najważniejszych narzędzi pracy są telefony oraz  komputery z oprogramowaniem przystosowanym do przyjmowania zgłoszeń i zintegrowanym z systemem GPS.

Czy planuje Pani jakieś zmiany/ ulepszenia w funkcjonowaniu Krajowego Centrum Operacyjnego?

MP: Z dniem 17.12 wkroczyliśmy w nową erę pracy KCO. Dysponujemy profesjonalną centralą telefoniczną zintegrowaną z pulpitem komputera. Ułatwia to pracę dyspozytorom oraz usprawnia dostęp do KCO osobom dzwoniącym. Jest też narzędziem szybkiego sprawdzenia statystyk a nawet jakości obsługi.

Bardzo mi zależy na organizacji szkoleń dla dyspozytorów, aby jeszcze lepiej i pewniej radzili sobie podczas dyżurów, na tą chwilę najbliższe planowane jest na styczeń 2021.

Czy zechciałaby Pani podzielić się najciekawszym przypadkiem zlecenia z jakim przyszło się mierzyć Krajowemu Centrum Operacyjnemu?

Przez prawie 18 lat pracy w Falck Medycyna jako dyspozytor uczestniczyłam w najważniejszych wydarzeniach choćby takich jak;

 • Euro 2012
 • Tour de Pologne
 • Festiwale muzyczne − Woodstock
 • Maratony: „Orlen Maraton” i „Maraton Warszawski”
 • Wizyta Papieża Benedykta XVI – „Światowe dni młodzieży”
 • Koncerty − Coldplay, Depeche Mode, Madonny, Erosa Ramazottiego, Michaela Jacksona

Mam nadzieję, że jeszcze sporo wyzwań przede mną, tym razem w roli kierownika KCO, i przed Nami wszystkimi kiedy już wrócimy do normalności po pandemii.

 

foto: unsplash.com